První zmínka o obci Nesuchyně je z roku 1316.
( Pokud se video nepřehrává, klikněte na obrázek.) Celé video najdete zde: Nesuchyně. Autor videa je Radek Pilát.
Obec Nesuchyně se nachází ve Středočeském kraji v okrese Rakovník zhruba 9 km severozápadně od Rakovníka, nedaleko od Karlovarské silnice. Jak by se možná z názvu obce zdálo, má jméno něco společného se suchem, ale to je omyl. Už asi málokdo ví, že šípky se dříve nazývaly chýně a jak praví dávná pověst, právě šípky stály u zrodu názvu obce Nesuchyně. Jistý velmož (podle jedné verze hradní pán ze Džbánu, podle jiné císař Rudolf II.) jedoucí s družinou na návštěvu pivovaru v Krušovicích, potkal nedaleko Krušovic ženu s nůší na zádech, která se osvěžovala u potoka. Velmož se zeptal: „Co to neseš?“ A ona osoba odpověděla: „Nesu chýně, pane.“ Velmož sesedl z koně a dal se s ženou do hovoru. Zjistil, že žena je kořenářka a dokáže svými bylinami zahnat bolest a poradit si s mnoha neduhy. Šípky – tedy chýně, má na výrobu svých léčivých nápojů a mastí. Velmoži také ochotně poradila, které byliny na co užívat. To ho tak potěšilo, že oné ženě dal postavit dům u potoka a celé místo nazval Nesuchyně. Je to sice jen pověst, ale dům s číslem popisným 1, stojí skutečně u Nesuchyňského potoka.
Návesní prostor je pravidelný, velmi prostorný – 500x150m. Návsí protéká potok a jsou zde dva velké rybníky. Po obvodu návsi byly zemědělské usedlosti umístěné většinou štítem do návsi. Náves původně nebyla ozeleněná, osázení zeleně spadá do pozdějšího období okrašlovacích spolků. Postupně se náves zastromovovala, takže dnes celý tento původně uvolněný prostor vnímáme jako severní a jižní téměř ulicový prostor s kulovitými stromky, který nemá optické propojení. Nicméně zeleň vytváří dojem monumentálního parku, zvláště v její jižní části s rybníky.
V centrální části návsi je kostel sv. Markéty. Nyní je rekonstruována střecha s volným prostorem kolem. Hřbitov je situován mimo kostel jižně pod obcí. Více o kostelu si můžete přečíst zde: Kostel svaté Markéty. Na konci obce na rozcestí silnic vedoucí na Mutějovice a Milostín je postaven pomník sv. Vavřince – patrona všech chmelařů. K 1.1.2018 měla Nesuchyně kolem 413 obyvatel a jejich průměrný věk byl 40 let. Obec má vybudovaný vodovod, je zde obchod společnosti COOP, dvě pohostinství, mateřská škola, knihovna, sokolovna s tělocvičnou, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, velmi pěkné a početné památky lidové architektury z tradičního opukového zdiva. V roce 2015 byla provedena rekonstrukce sokolovny včetně restaurace v sokolovně. V obci působí tělovýchovná jednota sokol, sbor dobrovolných hasičů, myslivci, rybáři, spolek pro chov včelstev, hraje se zde okresní přebor stolního tenisu.
V Nesuchyni se 1.12.1922 narodil vynikající hokejista a reprezentant Československa pan Miroslav Klůc. S ledním hokejem začínal v meziválečných letech v Nesuchyni na zamrzlém rybníku (foto vlevo), kde jak pamětníci vzpomínají: „Střílel do čepice zavěšené v brance“. Hrával za kluby Chomutov a za Litvínov. Čtyřikrát se stal nejlepším střelcem ligy (1952 – 23 gólů, 1953 – 33 gólů, 1955 – 25 gólů, 1956 – 26 gólů). Československo reprezentoval na MS 1953 a na ZOH 1956.Je považován za nejlepšího hráče chomutovského hokeje. Za Chomutov nasázel ve 473 zápasech dnes nedostižných 1 194 gólů ! Dne 15. prosince 2011 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Pan Miroslav Klůc zemřel 4.12.2012. Na jeho počest byla v roce 2016, u příležitosti 700 let obce Nesuchyně, umístěna na zdi nesuchyňské sokolovny pamětní deska. Rybník, na kterém začínal svojí hokejovou kariéru Miroslav Klůc, slouží i dnes v zimě k bruslení.